Logo animace

Odpovídá Jana:

Co Tě přivedlo k terapii? Proč jsi zvolila tento způsob?

Po kurzech insturktor aerobiku, masér, instruktor power yogy, kurz aromaterapie, cesta osobního rozvoje metodou RUŠ… mi stále něco scházelo, jinde zase něco přebývalo. Při lekcích power yogy jsem si začla všímat, že mimo fyzické projevy těla se uvnitř děje i něco dalšího ne-fyzického. A já si uvědomila, že z těch všech kurzů a pohledů na život, mě to přivedlo opět zpátky k józe. (Proč píšu opět? Asi jsem měla začít tím, že s jógou jsem se prvně setkala na střední škole, kde nám ji jeden rok dali místo tělocviku. Ale jako holka v pubertě jsem se nechala stahnout okolím. A přijala pohledy ostatních pubertálních kamarádek, že paní profesorka je divná, když jezdí v zimě na kole, nejí maso a tááák.).

Po celkem bohatých zkušenostech účastnění se různých kurzů, jsem vážně něchtěla nastoupit do žádné jógové školy, které v průběhu pár let rostly jak houby po dešti. A tak jsem se rozhodla, že si najdu osobního učitele jógy, a že nebudu papouškovat další teorii a že chci praxi! Jéé, to bylo osvobozující zjištění a rozhodnutí. Však jen do té chvíle než jsem si uvědomila, že vlastně vůbec nevím, kde budu hledat “Učitele”? O učitele nouze nebyla, ale o ty jsem nestála já, to jsem zase mohla utrácet čas v nějaké škole. Byla jsem rozhodnutá pracovat na sobě…toužila jsem poznat, co je to to uvnitř, co není z venku vidět. No jenže v okolí jsem o žádném Učiteli jógy nevěděla, když jsem otevřela internet, nikdo mě neoslovil… a tak čas plynul.

Trvalo to přibližně čtvrt roku, co jsem se potkala tuhle s kamarádkou a ta, ani už nevím v jaké souvisloti, zmínila jméno Míša Svatošová,… takhle občas listuji Facebookem a tam se objeví jméno Míša Svatošová…potkám se s kamarádem z jógy a on mluví o Míše Svatošové a já stále nic!!! OK, potkala jsem se s ní kdysi, když mě učila ve škole power yogy, tak jsem věděla, že existuje, tehdy mě nijak nezaujala a nijak víc jsem se o ní nezajímala….Až přišel ten den. Jdu s kamarádkou z Jiřího z Poděbrad na žižkov a zastavíme se na rohu ulic, kde se chystáme rozejít každá svým směrem…a tak stojíme povídáme si, co jsme si předešlé dvě hodiny nestihli říct:-) a mimo jiné ona zase vyslovuje to jméno: Míša Svatošová, hej a to už jsem toho vážně měla celkem dost. Co všichni s tou Míšou Svatošovou mají!!! A tak se rozloučíme a já jedu v té tramvaji domů a opět mi tam naskočí: “Co všichni s tou Míšou Svatošovou mají?” a v tu chvíli se začíná skládat má čtvrtletní skládačka a během pár vteřin proběhly všechny popsané příběhy a mě konečně docvaklo… osobní Učitel (průvodce) jógy…Míša Svatošová, to ne oni, ale já s ní chci mít. Bylo před prázdninami, a to jsem věděla, že v čechách moc nebudu, takže v září roku 2015 jsem se s prosbou o osobní provázení na Míšu obrátila, v říjnu 2015 jsme měli první schůzku, která pro mne byla jako další maturita, ale já ihned Věděla, že je to přesně To, po čem mé srdce touží. A začla jsem docházet na individuální konzultace a následně nastoupila i do školy Cestou jógy.

V čem Ti terapie pomohla?

Vyjmenovávání všeho, v čem mi dosud jógová terapie pomohla by dalo na román. Řekla bych, že zasáhla každé odvětví mého života a jsem za to nevyslovitelně vděčná.

 

Jaká byla Jana před jógovou terapií a jaká je teď? Jana teď jistě není neomylná, neumí všechno a její dny nejsou jen růžové, i s jógovou terapií Jana zůstává člověkem, ženou, kamarádkou, dcerou, manželkou… Jógová terapie mi pomáhá uchopovat život tak, jak je, a to s tím pozitivním i negativním a tím je mi velmi blízká, žádné pozitivní nálepky.

Nemusela jsem se učit žádnou teorii, abych mohla provádět jógové praxe. Naopak díky praxím jsem začala rozumět jógovým textům, kterým jsem se dosud vyhýbala, a tím se mi otevřely velké dveře touhy po Poznání, jejichž otevřenost či zavřenost se ještě stále mění, ale díky technikám a praxím je mi umožňováno jít dál.

 

Jana dříve byla sebevědomá (jak jí říkalo okolí. A já si řákala, jak bych mohla být sebevědomá. Já si myslím, že sebevědomý člověk je silný a já se cítím slabá). A přesně tak to bylo, byla to nálepka, která měla schovat slabost. Jana dnes je o něco víc sebe - vědomá (a i dnes jí to okolí říká. Ale ten pocit uvnitř je naprosto odlišný. Být vědomá si sebe je úplně něco jiného než být sebevědomá. Vím, může to vše znít jako hezká slova, kterých je dnes kolem nás spousta. Ale já to prožila!!! Osobní zkušenost se nedá naučit z knih, buď přijde nebo ne… A to je další věc, která mě na józe přitahuje a přes to, je to pro mně někdy těžké… praxi je třeba se oddat a změny pak přicházejí samy.

Osobní zkušenost mi nikdo nemůže vzít a já ji nemohu nikomu dát, mohu se o ní podělit, to je Jana dnes a Jana dříve měla potřebu ji vnucovat, samozřejmě s dobrým úmyslem pomoc, ale až nyní jsem měla možnost na vlastní kůži poznat, kolik násilí jsem tím mohla způsobovat.

Denně mi pomáhá poznávat se, zjišťovat svoje pocity, dovolovat si mít pocity. Učí mě poznávat a uvědomovat si jaké sklony myšlenkových pochodů a vzorců chování Jana má a pracovat s nimi. Učí mě chápat proč má Jana někdy špatnou náladu, proč má někdy bolest hlavy, proč se někdy cítí unavená…

Nevyskočím jak čert z krabičky pokaždé, když se mi něco nelíbí.

Co Ti přinesla/vzala?

Přinesla mi sebedůvěru, pevnost, učí mě rozpouštět tvrdost vůči sobě a zejména, vůči druhým, probudila spící touhu, vůbec dovolit si toužit, touhu poznávat se po všech stránkách a bere mi strach poznávat i své negativní stránky.

Pociťuji se vnitřně naplněnější a svobodnější. A to jde ruku v ruce s tím, že mi bere pocity prázdnoty a strachů.

Díky ročnímu vzdělávacímu systému školy Cestou jógy jsem si vypěstovala již nějakou dávku disciplíny.

Nehoním se na všechny světové strany, abych stihla všechno a ještě víc pro všechny. Rozlišuji a dávám víc pozornosti aktuálním činnostem, a to mi kupodivu způsobuje to, že stihnu více věcí, jednodušeji a nejsem štvanec.

Užíváš jí? ( používáš/využíváš )

Ano. Jsou praxe, které používám denně. Pak jsou ověřené praxe, které využívám v určitých situacích. Jógová terapie skrz Míšu Svatošovou je součástí mého života již třetím rokem.

Jabloňová 71, Praha 10, 106 00, tel.č. +420 777 007 166, email: svat.m@seznam.cz top  |  home